Güncel

KORANAVİRÜS ALARMI : 12 KİŞİ HASTANEYE KOŞTU

Aksaray’da 9’u Çinli işçi 3’ü Türk 12 kişi coronavirüs şüphesiyle tedbir amaçlı müşahede altına alındı. Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü’nden açıklama geldi.

Aksaray’ın Sultanhanı ilçesindeki Tuz Gölü’nde doğalgaz depolama tesisinde çalışan Çin uyruklu 2 işçide baş dönmesi, bulantı ve kusma şikayeti görüldü. Rahatsızlanan 2 işçiyle birlikte toplam 9 işçinin yaklaşık 5 gün önce ülkelerinden geldiği belirlendi. Bu bilgi İl Sağlık Müdürlüğü’ne bildirildi. Sağlık Müdürlüğü de rahatsızlanan 2 işçinin yanı sıra diğer 7 Çinli işçi ile bu işçilerin tesislere ulaşımını sağlayan tur şirketindeki 3 kişiyi tedbir amaçlı Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırdı. 12 kişi acil serviste tedbir amaçlı müşahede altına alındı. Hastane personeline hijyen maskesi dağıtıldı. Sağlık Müdürlüğü yetkilileri gerekli tahlil ve incelemelerin yapıldığını belirtti. 

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ: TEDBİR AMAÇLI GÖZETİM ALTINDALAR 

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü 9’u Çinli işçi 3’ü Türk 12 kişinin ‘cornovavirüs’ şüphesiyle tedbir amaçlı müşahede altına alınmasıyla ilgili açıklama yaptı. Tetkikler için numunelerin alındığı belirtilen açıklamada, ”Saat 16.15 sıralarında Sultanhanı Entegre Sağlık Merkezi Acil Servisine başvuran 9 Çin vatandaşı bir hafta içeresinde Çin’den Türkiye’ye seyahat öyküsü olması nedeniyle Corona Virüs olası vakası şüphesi açısından gerekli önlemlar alınarak; tanı konulması halinde tedavilerinin yapılması amacıyla 112 Acil Hizmetleri Personeli tarafından korunaklı ve izole bir şekilde Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesine nakli sağlanmıştır. Aynı süreçte 3 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yakın temasta bulunmaları nedeniyle gerekli muayeneler yapılıp ilgili tetkikler açısından numuneleri alınmıştır. Kişiler Aksaray Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedbir amaçlı gözetim altında tutulmaktadır.” denildi.

BAKAN KOCA’DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’de ortaya çıkan ve birçok ülkeye yayılan coronavirüsüne dair açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, Aksaray’daki olayla ilgili ise sadece bir kişiden şüphelenildiğini belirterek alınan numunenin sonucunun henüz çıkmadığını belirtti. Bakan Koca Aksaray’daki hastanın durumunun iyi olduğunun da altını çizerek Çin’den gelmesinden dolayı şüphelenildiğini söyledi. 
 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir