ÇORUM’UN RİSK HARİTASI

ÇORUM’UN RİSK HARİTASI
364 views
26 Ocak 2020 - 0:52

TÜRKİYE TOPRAKLARININ YÜZDE 90’ı RİSK ALTINDA

2. derece deprem bölgesinde bulunan Çorum’un, 6 şiddetindeki muhtemel bir depremde büyük zarar görebileceği öne sürülerek, eski binaların güçlendirilmesi gerektiği belirtildi.
Anadolu Mühendislik’te yapılan ve deprem konusunun tartışıldığı toplantıya Bayındırlık ve İskan eski Müdürü, Çorum Meslek Yüksek Okulu İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi İbrahim Hakkı Özel, Jeoloji Mühendisi Oktay Güngör ve İnşaat Mühendisi Çetin Özdaş katıldı.
İbrahim Hakkı Özel, yaptığı konuşmada, Türkiye topraklarının yüzde 90’ının deprem riski taşıdığını ve bu toprakların yüzde 90’ınında da bina bulunduğunu bildirdi. Yapılan ikazlara rağmen çok sayıda yerleşim biriminin fay hattı üzerinde kurulu bulunduğunu vurgulayan Özel, merkezi hükümetin, ekonomik sebeplerden dolayı bu konuda gerekli tedbirleri alamadığını ileri sürdü. Çorum’un 2. derece deprem bölgesinde bulunduğunu ifade eden Meslek Yüksek Okulu İnşaat Mühendisliği Bölümü öğretim görevlisi İbrahim Hakkı Özel, “6 şiddetinde olacak bir depremde Çorum büyük zarar görebilir. Eski binalarımız için yeni yönetmeliklere göre çalışmalar yapılabilir. Halkın, can ve mal güvenlikleri açısından, binalarını deprem yönetmeliğine uygun olarak yaptırmalarını tavsiye ediyoruz” dedi. Özel, tehlikeli fay hattı bölgelerinde yaşayan insanların deprem riskinin az olduğu bölgelere taşınması için Avrupa İnsan Fonu’ndan yardım alınabileceğini de kaydetti.

ÇORUM’DA RİSKLİ YERLEŞİM ALANLARI


Jeoloji Mühendisi Oktay Güngör ise, Çorum’un 2. derece deprem bölgesinde yer aldığını hatırlatırken, Kargı’nın kuzeyinin 1. derece, Sungurlu ve Alaca’nın 3. derece, İskilip’in 1. derece ve güney kısımlarının da 2. derece deprem bölgesinde bulunduğunu söyledi. Güngör, Çorum’un depreme dayanıklı orta ve sağlam bölgesinin Bahçelievler Mahallesi, Şenyurt ve Çoraklık Mevkii olduğunu, dayanıksız bölgesinin ise Çevreyolu ve Hürriyet İlköğretim Okulu civarı olduğunu öne sürdü.
İnşaat Mühendisi Çetin Özdaş da, 17 Ağustos 1999 depreminden gerekli derslerin çıkarılmadığından yakınarak, ülkede yaşanabilecek muhtemel bir depremde bildik görüntülerin yaşanabileceğini iddia etti .(İHA)

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.