DASK’A ÇORUM’DA İLGİ YOK

DASK’A ÇORUM’DA İLGİ YOK
318 views
26 Ocak 2020 - 0:37

Doğal afetler ve özellikle de çok sık meydana gelen depremler nedeniyle doğan zararların giderilmesi için kurulan Doğal Afetler Sigortaları Kurumu’na (DASK) Çorum’da ilgi yok. Yaklaşık 200 bin kişinin yaşadığı Çorum’da 64 bin konut, 13 bin işyeri 1264 devlet dairesinden sadece 11 bin konut ve işyeri için poliçe hazırlandı.
Jeolojik ve topoğrafik yapısı ve iklim özellikleri nedeniyle büyük can ve mal kayıplarına yol açan doğal afetlerle çok sık karşılaşan Türkiye’de, son 60 yıla bakıldığında doğal afetlerin yol açtığı hasarların 2/3’sinin deprem nedeniyle meydana geldiği ifade ediliyor. Ülke topraklarının ise yüzde 96’sının farklı oranlarda tehlikeye sahip deprem bölgeleri içerisinde olduğu ve nüfusun da yüzde 98’inin bu bölgelerde yaşadığı belirtilirken, ikinci deprem kuşağında bulunan Çorum’da DASK’a ilgisizizlik dikkat çekiyor.
HDI ve Allinaz Sigorta  Çorum Sigorta Aracılık Hizmetleri sahibi Ahmet Kese, zorunlu deprem sigortasına ilgi olmadığını belirterek, “Sigortayı sadece su abonesi alanlar ve bankalardan kredi alanlar yaptırıyor” dedi.
Deprem sonrası büyük can ve mal kayıplarının yaşandığı Türkiye’de, 17 Ağustos 1999 yılında meydana gelen Marmara depreminden sonra kurulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) ile konut ve işyerlerinin zorunlu olarak sigortalanması uygulaması başlatıldığını hatırlatan Ahmet Kese, ” Bilindiği gibi zorunlu deprem sigortası Marmara depreminden sonra çıkartıldı. Ancak vatandaşlar ilgi göstermiyor. Sadece Belediye su idaresinde abone almak isteyen vatandaşlarla ev alıp satanlar, bankalardan kredi alanlar zorunlu olduğu için gelip deprem sigortası yaptırıyor. Onun haricinde sigorta yaptıran yok” diye konuştu.
Deprem sigortası yaptırmayanların meskenlerine muhtemel bir deprem sonrası hiçbir yardım yapılmayacağını ifade eden Kese, “Devlet sadece zorunlu deprem sigortası yapılan binalara yardım yapıyor. Bunun dışındakilere yardım yapmıyor. Bu konuda da sürekli açıklamalar yapılıyor. Ayrıca sigorta bedeli de çok ucuz. Poliçenin karşılığı olarak 80-200 TL tutuyor. Deprem olduğunda evin zarar görmesi veya yıkılması durumunda, yapım maliyetine göre ödeme yapılıyor. Sigorta yaptıran bir kişi sadece yılda bir kez bu bedeli ödüyor. Bunun dışında her yıl poliçesini yenilettirmek zorunda. Kısacası zorunlu deprem sigortası için ödenen sigorta primi fazla değil, ama vatandaşlarımız duyarsız davranıyorlar. Zorunlu deprem sigortasını yaptırması vatandaşlarımızın kendi yararına olacaktır” şeklinde konuştu.(İHA)

ÇORUM SİGORTA SAHİBİ AHMET KESE


REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.