ÇORUM’DA 6.5 ŞİDDETLİ DEPREM OLASILIĞI

ÇORUM’DA 6.5 ŞİDDETLİ DEPREM OLASILIĞI
824 views
23 Ocak 2020 - 0:24

Deprem Araştırma Daire Başkanlığı’ndan İnşaat Mühendisi Nejat Bayülke, Çorum‘da 6, 6.5 şiddetinde bir deprem olmasını beklediklerini söyledi. Çorum‘un 2. derecede deprem bölgesi olduğunu hatırlatan Nejat Bayülke, “Bu bölgede 6, 6.5 şiddetinde bir deprem olmasını bekliyoruz” dedi. Çorum‘u gezdiğini ve binaları incelediğini kaydeden Bayülke, Çorum‘da çatı katlarına iki kat yüksekliğine varan kalkan duvarlar yapıldığını, bunların depremde yıkılma ihtimalinin ise çok yüksek olduğunu ifade etti. Dinar, Adana ve Marmara depremlerinden örnek veren Nejat Bayülke, bu tür yapıların depremde yıkılması sonrasında ise bir çok insanın yaşamını yitirdiğini söyledi.
FAYDAN KORKMAYIN
Jeoloji Mühendisi Ramazan Demirtaş, depremlerden ders alınmadığını, olabilecek bir deprem sonucunda ise 17 Ağustos’tan farklı bir durumun ortaya çıkmayacağını, çünkü geçmişten gelen bir çarpık yapılaşmanın söz konusu olduğunu ifade etti. İmara açılacak bölgelerde jeolojik etütlerin önemine dikkat çeken Ramazan Demirtaş, “Yüzyıl boyunca 125 tane hasar yapıcı deprem meydana geldi. Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerindeki bir deprem yıkıcı oluyor. Düzce ve sonra Çankırı’da deprem oldu. Bu depremin doğuya hareket ettiği gibi bir izlenim veriyor. Lakin böyle bir düşünce son derece yanlıştır” dedi. Fay konusunun medyada korkulacak bir şeymiş gibi anlatıldığını kaydeden Demirtaş, “Faydan kaynaklanan hasar sadece yüzde 5’dir. Fay hattı üzerindeki bina yıkılır. Lakin fay hattına 1 metre mesafedeki sağlam bina yıkılmayabilir. Bunun örneklerini çokça gördük” diye konuştu.(İHA)

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.