ARTIK YETERLİLİK ÖN PLANDA

ARTIK YETERLİLİK ÖN PLANDA
71 views
25 Nisan 2021 - 15:26

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Başkan Yardımcısı Metin Karaman, mesleki yeterliliklerin iş dünyasında öneminin arttığını belirterek, “Artık diplomayla birlikte ‘hangi yeterliliğiniz var’ deniliyor. İş dünyası buna bakıyor” dedi.
Hitit Üniversitesi Kariyer ve Mezunlar Ofisi tarafından düzenlenen “Kariyer Söyleşileri”nin bu haftaki konuğu MYK Başkan Yardımcısı Metin Karaman oldu. Kariyer ve Mezunlar Ofisi Koordinatörü Dr. Öğr. Üyesi Ömür Demirer’in ve öğrencilerin sorularını yanıtlayan Karaman, kariyer yolculuğunda dikkate alınması gereken önemli tavsiyelerde bulundu. Üniversite öğrencilerinin mezun olmaları halinde alacakları diplomayla birlikte ilave edinecekleri farklı alanlardaki yeterliliklerini iş hayatına atılmadan önce kanıtlamaları gerektiğini ifade eden Karaman, “Geleceğe baktığımızda artık diplomalardan ziyade ‘hangi yeterliliğiniz’ var deniliyor. Mühendislik Fakültesi mezunusunuz, İktisadi ve İdari Bilimleri Fakültesi mezunusunuz, x bölümü mezunusunuz ama hangi yeterlilikte uzmanlaştınız? Dış ticarette mi, KOBİ danışmanlığında mı, devlet desteklerinde mi, makine bakımında mı, kaynakta mı, hangi alanda uzmansınız, artık iş dünyası buna bakıyor. Avrupa da buna bakıyor. Diploma bir anahtardır, ilave edineceğiniz mesleki yeterlilikler de sizi bu yolda hızla götürecek araçtır. Diploma muhakkak önemli ama herhangi bir şekilde edineceğiniz ek yeterlilikler sizi bu yola sokacak çok ciddi bir araçtır. Bu konuda da aldıkları eğitimle birlikte öğrencilerimizin ek niteliklerle donanması lazım” dedi.

“Bugün İngilizce’yi artık herkes biliyor, Çince ve Rusça şimdi ön planda”
Günümüzde herkesin eğitime rahatlıkla ulaşabildiğine dikkati çeken Karaman, “208 üniversite var. O yüzden öğrenciler kendi içlerinde yarış halindeler. Gerek devlet kurumları ve gerekse özel sektör kuruluşları bir tercih yapmakta zorlanıyor. O kadar dolu CV ve yeterliliklerle geliyorlar ki onların arasında en iyisini bulabilmek çok zor. O yüzden kişi, kariyer yolcuğunda aynı bulunduğu küme içerisinde kendisini farklılaştıracak ilave kurslar, dil yeterlilikleri gibi işlere yönelmeli. Bugün İngilizce’yi artık herkes biliyor. Çince ve Rusça şimdi ön planda. Herkes üniversite mezunu ve İngilizce biliyor. Herkes yüksek lisans yapıyor. Başka ne var elinizde? ‘Şu da var’ dediğinizde bir adım öne geçmiş oluyorsunuz” diye konuştu.(İHA)

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.