SEMERCİLİK YOK OLUYOR

SEMERCİLİK YOK OLUYOR
315 views
08 Ocak 2020 - 23:59

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte birçok meslek dalı tarihe karıştığı gibi, eskiden gözde mesleklerden olan semercilik de yok olmaya başladı.
Oyuncak kağnı, beşik, şekerlik, ekmek sepeti gibi eşyaların yapımına dönen ustalar, İskilip’teki semercilik mesleğinin yok olmasına üzüldüklerini, ancak teknolojiye de ayak uydurulması gerektiğini söyledi. Türkiye’de ün yapmış olan İskilip Semerleri’nin yapıldığı dükkanlar birer birer kapanırken, 60 dükkan bulunan semerciler sitesinde şimdi sadece 5 dükkan kaldığı belirtildi. Semercilik mesleğinin son ustaları olduklarını belirten İskilipli semerciler, teknolojiye yenildiklerini belirterek, “Eskiden bütün işler binek hayvanları olan at ve eşeklerle yapılıyordu. Semere rağbet çoktu. Şimdi traktörler, kamyonlar ve ulaşımı daha kolay araçlar çıktı, semercilik mesleği de öldü” dedi.
57 yıllık semer ustası olan Osman Siyavuş, 1950-1960 yıllarında İskilip’te 60’dan fazla semer tezgahı bulunduğunu ve her semer dükkanında aylık 100 semer imal edildiğini belirterek, İskilip Semerleri’ni Türkiye’nin her tarafına sattıklarını anlattı. Siyavuş, şu anda semer satışlarının çok az olduğunu ifade ederek, “Ayda bir semer bile satamıyoruz. Teknolojiye yenildik ama teknolojinin ilerlemesi bizleri sevindiriyor. İlkel araç kullanmak yerine teknolojik araçları kullanmak daha mantıklı. Biz Türk milleti teknolojiyi dışarıdan almayalım. Türk halkı olarak teknolojik gelişmelere kendimiz ayak uyduralım, kendimiz üretim yapalım” şeklinde konuştu.
Semerci ustalarından İsmail Söyler ise, yıllardır sürdürdüğü semercilik mesleğini bir türlü bırakamadığını, bu mesleği sadece nostalji olsun diye yaptığını ifade ederek, “Biz teknolojiye yenildik. Biz bu mesleğin son temsilcileriyiz. Traktör çıktı, semercilik öldü. Eskiden semercilik önemli bir meslekti, halk arasında itibarlı bir meslekti. Aileler çocuklarını ya berbere verir, ya da getirir semerci çırağı yapardı. Şimdilerde ise bu mesleğin yok olması bizleri üzüyor, ancak teknolojiye ayak uydurmalıyız. Bizler alışkanlık olduğu için bu mesleği sürdürüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye’de ün yapmış olan İskilip Semerleri’nin fiyatları ise 40 milyon lirayla 100 milyon lira arasında değişiyor. Semerci ustaları ayda bir ya da iki tane semer satabildiklerini ifade ediyor. (İHA)

TEKNOLOJÝNÝN HIZLA ÝLERLEMESÝYLE BÝRLÝKTE BÝRÇOK MESLEK DALI TARÝHE KARIÞTIÐI GÝBÝ, ESKÝDEN GÖZDE MESLEKLERDEN OLAN SEMERCÝLÝK DE YOK OLMAYA BAÞLADI.
TEKNOLOJÝNÝN HIZLA ÝLERLEMESÝYLE BÝRLÝKTE BÝRÇOK MESLEK DALI TARÝHE KARIÞTIÐI GÝBÝ, ESKÝDEN GÖZDE MESLEKLERDEN OLAN SEMERCÝLÝK DE YOK OLMAYA BAÞLADI.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.