BİR ARSLAN “MİYAV” DEDİ…

BİR ARSLAN “MİYAV” DEDİ…
249 views
11 Haziran 2020 - 13:25

ÇORUM’UN ASLANI ÜLKEYİ SALLADI

Çorum’un Bayat ilçesine bağlı Emirhalil köyü kırsalında hayvan otlatan bir kişinin aslan gördüğü iddiası sosyal ve ulusal medyada geniş yer buldu.

Anadolu’nun kadim kenti Çorum’da aslan görüldüğü iddiası ülke genelinde büyük ilgi çekti. Türkiye’nin saygın ulusal gazete ve ajansları habere geniş şekilde yer verirken sosyal medyada Çorum’la ilgili binlerce yorum yapıldı. Çorum bu haberle birlikte biranda ülke gündemine otururken arama motorlarında Çorum ve Çorum’da görüldüğü iddia edilen aslanla ilgili çok sayıda arama gerçekleştirildi. Haber sonrası özellikle sosyal medyada Şener Şener’in efsane sahnesi “Atma Ziya” görüntüleri paylaşıldı. Bazı kullanıcılar “Çorum’da aslen ne gezer?” derken bazı yorumcular da “Çorum’dan hep aslan çıkar” diyerek ironi yaptı. Çorum’un Bayat ilçesine bağlı Emirhalil köyü yakınlarındaki arazide hayvan otlatan bir kişi, bölgede kaybolan iki büyükbaş hayvanı parçalanmış halde buldu. Arazide gördüğü hayvanı aslana benzeten ve cep telefonunun kamerasıyla uzaktan fotoğrafını çeken vatandaş, İlçe Jandarma Komutanlığına bilgi verdi.

BÖLGEYE FOTOKAPAN YERLEŞTİRİLDİ

Bunun üzerine jandarma ile araziye gelen Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri bölgede araştırma yaptı. Ekiplerin drone yardımıyla bölgede gerçekleştirdiği incelemelerde şu ana kadar herhangi bir bulguya rastlanmadı. Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Mustafa Gözler, bölgeye fotokapanlar yerleştirdiklerini belirterek, “Eğer bölgede aslan ve benzer bir hayvan varsa fotokapanlarca tespit edilir” dedi.

İHTİMAL SÖZ KONUSU OLAMAZ DEDİ

Çorum ve çevresinde aslan olma ihtimali bulunmadığını vurgulayan Gözler, şunları söyledi: “Bu bölgede binlerce yıl önce aslanların olduğu biliniyor ama günümüzde böyle bir ihtimal söz konusu olamaz. Bazen hayvanat bahçelerinden aslanların kaçma durumu oluyor ancak yaptığımız araştırmaya göre böyle bir durum da söz konusu değil. Biz, iddia üzerine bölgede inceleme yaparak drone ile görüntüler aldık. Her ihtimale karşı bölgeye fotokapanlar yerleştirdik. Eğer bölgede aslan ve benzer bir hayvan varsa fotokapanlarca tespit edilir. Aslan olabileceği yönünde herhangi bir beklentimiz yok. Çünkü olsaydı çoktan tespit edilirdi.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.