ÇORUM MİLLETVEKİLİ GİBİ

ÇORUM MİLLETVEKİLİ GİBİ
296 views
20 Şubat 2020 - 23:40

“Çorum önemli bir şehir, ama sahip çıkan yok”

Çorum’un önemli bir şehir olduğunu ancak kente sahip çıkılmadığını söyleyen Şenol Sunat, “Çorumlular AK Parti iktidara geldiğinden beri büyük bir teveccüh gösterdiler. Bu şartlarda bile 4 milletvekilinin 3’ü AK Partili. Bir Çorum iktidar milletvekili çıkıp da ‘Bu şehre bu reva mıdır?’ diye sormuyor. İşte bu yüzden ben soruyorum, işte bu yüzden ben takip ediyorum ve sonuna kadar da dile getireceğim” dedi. İYİ Parti Ankara Milletvekili Şenol Sunat, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Çorum’un sorunlarına dikkat çekti. Konuşmasına Almanya’da meydana gelen ırkçı saldırıda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı dileyerek başlayan Sunat, Çorum’un son 50 yılda kendi imkânlarıyla sanayileşmesini gerçekleştirdiğini ve zamanın gereklerine uygun olarak sektörel dönüşüme ayak uydurmaya çalışan, girişimci, yenilikçi ve çalışkan insanların yaşadığı bir Anadolu kenti olduğunu söyledi. Tarihiyle, kültürüyle, ekonomiye olan katkısıyla ve ihracat performansıyla Çorum’un önde gelen şehirlerden birisi olduğunu kaydeden Sunat, “Çorum, ihracatı ithalatının üstünde olup dış ticaret fazlası olan ve ülkemize bu konuda katkı sağlayan ender illerden bir tanesidir” ifadelerini kullandı.

“ÇORUM BİR KÜLTÜR BAŞKENTİ”

Çorum’un aynı zamanda bir kültür başkenti olduğunu anımsatan Sunat, “On beş bin yıllık geçmişi ve merkezî ticaret yollarına olan yakınlığıyla tarihin her döneminde önemini korumuş olan Çorum ilimiz, tarihî, kültürel ve doğal değerleriyle turizm yatırımları için de cazip imkânlar sunmaktadır. Turizm açısından Çorum’un tarihî değerlerinin daha iyi tanıtılması ve gerekli yatırımların bir an önce yapılması gerekmektedir” dedi.

ÇORUM’UN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL LOJİSTİKTE VE ULAŞIMDAKİ ZORLUKLAR”

Çorum’un ihracatının ve kültürel cazibesinin artırılabilmesinin önündeki en büyük engelin lojistikte ve ulaşımdaki zorluklar olduğunu kaydeden Sunat, konuşmasına şu şekilde devam etti: Lojistik merkezi kurulması sanayi, yatırım, ekonomi, istihdam ve kalkınmaya da büyük oranda katkı sağlayacaktır. ‘Sanayisini kendi imkânlarıyla geliştiren, ihracatı yarım milyar dolara yaklaşmış, binlerce yıllık bir kadim tarihe ev sahipliği yapan bu şehirde -yıllar önce söz verildiği hâlde- nasıl havalimanı ve demir yolu yapılmaz?’ diye ilgili bakanlığa soru önergesi verdim. İktidarın bir Çorum milletvekili bize hak vereceği yerde basın aracılığıyla bize akıl vermeye çalıştı, ‘Siz Ankara Vekilisiniz, size ne Çorum’dan’ dedi. Bilmiyorlar ki bu sayın vekiller, bizim için her karış vatan toprağı aynı derecede kıymetlidir. Daha sonra, Bakanlık önergemize cevap verdi ve dedi ki: ‘Çorum’a havalimanı yapmayacağız. Demiryolunun etüdü de daha 2020 yılının sonunda bitecek.’ yani özetle ‘Çorumlular, havalimanını unutun, demir yolunu da daha çok beklersiniz.’ Değerli milletvekilleri, bu cevaptan sonra bu kürsüye çıkmak ve konuşmak şart olmuştu.”

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.