ÇORUM’DA TONLARCA SOĞAN ÇÖPE DÖKÜLECEK

ÇORUM’DA TONLARCA SOĞAN ÇÖPE DÖKÜLECEK
159 views
02 Şubat 2020 - 0:29

İhracata gelen kısıtlamaya tepki gösteren üreticiler Hürriyet Meydanı PTT Binası önünde toplanarak, seslerini duyurmaya çalıştı. Ellerinde ‘Tarım Bakanlığı’ndan Satılık Çiftçi’, ‘Bugün Karnınız Doydu İse Bunu Çiftçiye Borçlusunuz’, ‘Evde Yok Yakacak Çiftçi Ne Halde Kim Bilecek’, ‘Milli Ekonominin Temeli Ziraat’ yazılı pankartlarla soğan üreticilerine ihracatta yapılan kısıtlamanın kaldırılmasını isteyen çiftçiler, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın seslerini duymalarını istedi.

İZİN ÇIKMAZSA ‘ÇÖPE’ DÖKECEĞİZ

Soğan üreticileri adına bir konuşma yapan Yusuf Özküçükgöz, Mersin limanında 400 milyon dolar değerinde kuru soğanın beklediğini belirterek; “Eğer bakanlık yurtdışına ihracata izin vermezse 400 milyon dolar çöpe gidecek. Bu para çiftçilerin değil, ülkenin parasıdır. Milli servettir. Ülkemize katma değerdir” dedi.

ÇİFTÇİ: BİZ PAZARLAMACI DEĞİLİZ

Çiftçilerin üretmekle mesul olduğunu dile getiren Yusuf Özküçükgöz, “Biz pazarlamacı değiliz. Piyasanın arz ve talep dengesini biz sağlayamayız. Biz üretimle ülke ekonomisine en büyük katkıyı sağlıyoruz. Biz üretim sevdalılarıyız” dedi.
75 kuruşa mal ettikleri kuru soğanı 50 kuruşa satmanın kendilerini üzdüğünü, aynı üzüntüyü ürünlerin raflarda 5 liraya satılmasında da duyduklarının altını çizen Küçükgöz, depolarda ülkenin iç pisaya ihtiyacından fazla kuru soğanın bulunduğunu açıklayarak, “Depolarda 350-400 bin ton soğan var. Ülkemizin ihtiyacından 250-300 bin ton fazlası var. Bu fazla ürünü satın almak için bekleyen ülkeler var. Kapımızda müşteri varken bizler bu ürünleri derelere dökmeye hazırlanıyoruz” diyerek içinde bulundukları durum hakkında bilgileri paylaştı.

BAKANLIKTAN İHRACAT İZNİ TALEBİ

Mersin limanında 400 milyon dolar değerinde kuru soğanın beklediğini anlatan Küçükgöz, “Eğer bakanlık yurtdışına ihracata izin vermezse 400 milyon dolar çöpe gidecek. Bu para çiftçilerin değil, ülkenin parasıdır. Milli servettir. Ülkemize katma değerdir. Bizim fazla üretimi ihraç etmemiz için 10-15 günlük bir süremiz var. Biran önce Bakanlıktan ihracat iznini vermesini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.